Počasie sa pomaly, ale isto mení zo slnečných teplých dní, na dni kratšie, chladnejšie a pochmúrnejšie. Ak hospodárite s vlastnou záhradou, o ktorú sa patrične staráte a každý rok na jeseň vykonávate zber úrody, určite by ste mali vedieť nasledovné rady a postupy, na prípravu záhrady na zimné obdobie.
Po zbere všetkej úrody v záhrade, vždy odstráňte všetky zelené časti rastlín z obrábanej pôdy. Jedná sa o byle rastlín, ktoré ostali na zemi a v nej. Ich odstránením predídete rôznym rastlinným chorobám, ktoré by mohli prepuknúť na budúci rok. Preto buďte veľmi dôsledný a dajte si záležať na vyčistení od burín a častí rastlín.
Obrábanú pôdu, na ktorej bola vysadená zelenina alebo iné plodiny, je potrebné minimálne raz za dva roky dobre pohnojiť maštaľným hnojom. Hnoj dodá pôde nové živiny, čím zvýšite budúcoročnú úrodu. Ten dobre zapracujeme do zeme.
Nezabúdame na posledné kosenie trávnika, ktorému na zimu dodáme vhodné prihnojenie pre dostatok živín na toto dlhé obdobie. Trávnik, pokiaľ možno zbavíme všetkých viditeľných burín a neželaných rastlín. Odstránime aj poprípade krtince, ktoré zarovnáme s terénom a na ich miestach zasejeme semená trávy.
Po opadaní všetkého lístia zo stromov dôkladne pohrabeme všetko lístie z pod stromov a ich okolí. Dbáme na dôkladné pohrabanie lístia pretože pod opadaným lístim sa ľahko udržiava vlhkosť, ktorá prispieva k hubovitým ochoreniam stromov. Kmene stromom nabielime vápenným roztokom, ktorý si pripravíme z haseného vápna a vody vo vhodnom pomere. Ak zbadáme, že niektorý zo stromov má zlomený konár, konár odstránime a miesto poškodenia zatrieme ochranným, štepárskym voskom.
Takto by mala vyzerať príprava záhrady na zimné obdobie po zbere jesennej úrody. Venujte chvíľu vašej záhrade a doprajte jej dostatok starostlivosti. Môže to rozhodovať medzi bohatou budúcoročnou úrodou alebo prázdnou pivnicou bez vlastnej úrody.