Poznáte spisovateľa menom David Gerrold?
Ak nie, tak nie ste jediní, ktorí ho spoznajú predovšetkým dnes, takmer 20 rokov po jeho zaujímavom článku, v akom celkom dokonale opísal vývoj technológií do dnešnej podoby. Písal sa rok 1999 a editorka Esther Schindlerová poprosila tohto spisovateľa o spoluprácu, v ktorej od neho žiadala, aby sa jej pokúsil svojim tvorivým nadaním opísať, ako bude vyzerať technológia o 20 rokov, pretože sa danej téme práve venovala a potrebovala uverejniť zaujímavý článok. A práve dnes, takmer o 20 rokov neskôr, daná reportérka uverejnila jeho článok opäť, no tentokrát na sociálnu sieť. Prečo?
Jedno je isté. Dnes sa zdá tento článok ešte zaujímavejší, priam záhadný, nakoľko už môžeme potvrdiť, že nejde iba o akúsi nezmyselnú rozprávku či dohady, ale sme priamymi svedkami toho, ako bol článok takmer do bodky v každej vete o predpovedaní budúcnosti technológií pravdivý, jeho pravdivé naplnenie je pritom dosť detailné a hlavne reálne.
• 20 rokov sa možno nezdá ako príliš dlhá doba, ale uvedomme si, ako výrazne sa po technologickej stránke doba zmenila len za posledných 5 – 10 rokov. A kto z nás to vedel detailne predpokladať? A 20 rokov, minulé storočie, sa z tejto stránky pohľadu javí ako pravek.
Čo nám David Gerrold vo svojom takmer 20 rokov starom článku predpovedal?
Nadišiel čas, aby som vás detailnejšie zoznámil s víziami tohto spomenutého spisovateľa.
Začiatkom článku autor opisuje, ako so sebou nosí mobilný telefón, pager, kalkulačku, doma ho čaká hudobný prehrávač, farebná TV,… no o 20 rokov bude toto všetko nosiť v jednom zariadení, ktoré bude mať hrúbku max. 2, 5 centimetra. Ďalej tvrdí, že táto „škatuľka“ bude disponovať vysokým rozlíšením obrazovky a bude môcť rozoznať jeho hlas, pomocou ktorého jej bude dávať pokyny. Pokračuje tým, že do „škatuľky“ bude možné pripojiť slúchadlá a bude mať vinštalovaný fotoaparát.