Thomas Alva Edison objavil žiarovku. Celé desaťročia nám slúžila dobre, ale aj tento vynález sa dočkal svojho vylepšenia. Klasické žiarovky, ako ich poznáme miznú z ponúk obchodov a nahrádzajú ich rôzne iné druhy osvetlenia. Vyznáte sa v nich?
Čo si všímať pri výbere žiarovky.
- Svietivosť. Pri rovnakej spotrebe energie je svietivosť pri rôznych typoch žiaroviek rôzna. Inú svietivosť majú úsporné žiarivky, inú halogénové a inú LED žiarovky. Spotreba nie je všetko čo si pri kúpe treba všímať. Svietivosť sa udáva v lumenoch. Čím viac lumenov tým viac svetla budete mať.
- Životnosť. Najdlhšiu životnosť majú LED žiarovky. Vydržia svietiť aj 100 tisíc hodín. Prvotná investícia je síce nákladná, ale ak často svietite je to dobrá investícia.
- Najkratšiu životnosť majú klasické žiarovky. Ak hľadáte zdroj svetla do pivnice, či komory, kde nechodíte často a svietite len minimum času siahnite práve po nej.
- Svietivosť po zapnutí. Ak chcete mať plnú svietivosť žiarovky hneď ako ju zapnete vyberte si halogénové, alebo LED žiarovky. Úsporným žiarovkám chvíľu trvá kým sa rozsvietia úplne.
- Farba svetla. Žiarovky nesvietia rovnako. Farba a teplota svetla spolu súvisia. Niektoré vám dajú biele svetlo, niektoré svetlo sfarbené do žlta. Najviac podobné svetlo klasickým žiarovkám (do žlta) získate z teplej bielej – 2700 až 3300 kelvinov. Studená biela vám zas dá svetlo, ktoré je podobné dennému svetlu na poludnie – 5300 až 6500 kelvinov.
Druhy žiaroviek.
Klasické žiarovky – vydržia svietiť približne tisíc hodín. Spotreba energie je rôzna v závislosti od typu žiarovky – od 25 do 100 wattov. Nie sú úsporné.
Halogénové žiarovky – vydržia svietiť asi 3 tisíc hodín. Sú vhodné na dlhodobé svietenie.
LED žiarovky –tieto žiarovky vynikajú dlhou životnosťou, vysokou svietivosťou a minimálnou spotrebou elektrickej energie. Priemerná LED žiarovka vydrží svietiť aj 50 tisíc hodín. Tie drahšie takmer 100 tisíc.