Prvé pôrody cisárskym rezom sa vykonávali už pred našim letopočtom. V tom období bol zákaz pochovávať mŕtve tehotné ženy aj s plodom. Nedostatočnou hygienou a množstvom infekcií bol každý takýto pôrod veľkým rizikom a úmrtnosť žien bola takmer 100% – ná. Dnes sa už ničoho takého obávať nemusíte. Sterilné prostredie a znalosti a vybavenie lekárov sú zárukou, že na infekciu sa pri sekcii neumiera.
V našej krajine sa nedá zvoliť druh pôrodu. Pokiaľ je tehotenstvo v poriadku a nepredpokladajú sa žiadne komplikácie každá žena porodí prirodzene. Ak sa ale predpokladajú problémy pri vaginálnom pôrode pristupuje sa k cisárskemu rezu.
Kedy sa pristupuje k cisárskemu rezu.
Ak je normálny pôrod pre matku a dieťa rizikový zvolí sa pôrod sekciou. Ide o plánovaný cisársky rez (primárny). O tomto druhu pôrodu sa vie ešte pred samotným pôrodom a lekári aj matka sú naň pripravení.
K neplánovanému cisárskemu rezu (sekundárny) môžu lekári pristúpiť v prípade neočakávaných komplikácií pri pôrode.
Dôvody pre pôrod sekciou
Dôvodov môže byť niekoľko – úzka panva matky, zlá poloha plodu, obezita, vážne ochorenie tehotnej ženy, rizikové tehotenstvo (nezhoda medzi Rh matky a plodu), ak hrozí udusenie plodu,… o všetkom rozhodujú lekári, ktorí už dobre vedia čo bude najlepšie.
Samotný cisársky rez sa môže vykonať v celkovej anestézii, alebo epidurálnou anestésiou – umŕtvenie.
Pri celkovej anestézii matka spí, nič necíti. Dieťa uvidí až keď sa zobudí. K celkovej anestézii sa pristupuje pri neplánovanom cisárskom reze.
Epidurálna anestéziasa uplatňuje pri plánovanom cisárskom reze. Matka je pri plnom vedomí len necíti spodnú časť tela. Pri pôrode cíti tlak, ale žiadnu bolesť. Hneď ako sa dieťa narodí môže ho vidieť aj počuť.
Po cisárskom reze je nutná dlhšia rekonvalescencia. Ide o operačný zásah do tela matky. Sekcia, čiže cisársky rez predstavuje riziko pre matku aj dieťa. Lekári túto možnosť volia len v prípade, ak je klasický pôrod veľkým rizikom pre matku aj dieťa.