Vypúšťanie vetrov, inak slangovo prdenie, je zmes plynov (59% dusík, 21% vodík, 9% oxid uhličitý, 7% metán a 4% kyslík), ktoré sú produkované v tráviacom trakte a ich konečnou stanicou je konečník. Ak tohto diablika nepustíme von, môžeme si spôsobiť mnohé zdravotné problémy. Niekedy sú prdy zákerné v tom, že nie sú počuť a o to väčšie je prekvapenie. Väčšina prdov je však sprevádzaná zvukom, ktorý je vyvolaný kmitaním tkanív v okolí konečníka.
Príčiny prdenia sú viaceré. Môže ho spôsobovať napríklad aj nadmerné hltanie vzduchu. Preto sa s jedlom veľmi neponáhľajte a každé sústo poriadne požujte. Ak sa vám podarí po jedle dobre vygrgať, iste vás nebudú v noci trápiť vetry. Výber potravín zohráva pri prdení tiež veľkú rolu. Milovníci kapusty, strukovín, korenistých jedál, cibule, kelu, či brokolice sú preborníci vo vypúšťaní vetrov. Ak sa neviete týchto potravín vzdať, tak si pridávajte do jedla fenikel, alebo šalviu na podporu trávenia.
Pri extrémnom vypúšťaní plynov, alebo ak naše vetry veľmi smrdia, môže ísť o príznak rôznych ochorení. Pri extrémnom zapáchaní napríklad po konzumácii mliečnych výrobkov, máte možno problémy s laktózou. Pri veľmi častom prdení môže ísť o syndróm dráždivého čreva, alebo o celiakiu. Časté vetry (prdnutie viac ako 25 krát za deň) sú aj príznakom stresu a črevných infekcií.
Ak nechcete často prdieť, okrem vyhýbaniu sa už uvedených potravín, užívajte probiotiká, neprejedajte sa, nepite šumivé nápoje, vyhýbajte sa sladkostiam, cukru a pravidelne cvičte.
Za prdenie sa však naozaj nemusíte hanbiť. Priemerne prdne zdravý človek 12 až 20 krát denne. A v takej Číne sú napríklad prdy prejavom zdvorilosti, pretože vypustením vetrov ukazujete, že vám chutilo. Naopak v Texase si na nich dávajte pozor, je zakázané vo výťahu prdieť…mohli by vás za to aj zatknúť. Podobne je na tom aj africké Malawi. Ak sa tak stane, zvaľte vinu na niekoho iného. Vraj to tak robí viac ako polovica ľudí.