Takže v prvom rade by si mal každý uvedomiť čo chce robiť. Stredná škola nám rozširuje vedomosti vo viacerých smeroch, to znamená ak ukončíme nejakú odbornú školu môžeme sa venovať po škole remeslu, na ktorý sa táto stredná škola zameriavala. Pokiaľ nevieme ešte čo chceme robiť a preto sme si vybrali gymnázium, je asi logické, že ak sa chceme dobre uplatniť vo zamestnaní je potrebné si spraviť nadstavbu na vysokej škole.
Je to z toho dôvodu, že gymnázium sa nezamieruje na žiadne konkrétne remeslo ale zovšeobecňuje ich viacero. Pokiaľ skončíme napríklad odbor kuchár, čašník na hotelovej škole, naše kroky môžu ďalej viesť týmto smerom, avšak môžeme kľudne rozšíriť naše vedomosti na vysokej škole a mať lepšie uplatnenie. Nie je to však podmienkou. Nikto nám nezaručí že s vysokou školou budeme mať lepšie zamestnanie, avšak mnoho firiem v dnešnej dobe požaduje od uchádzača minimálne prvý stupeň vysokoškolského štúdia.
Môže to byť aj preto pretože obtiažnosť dnešných škôl upadá, a tak zamestnávatelia chcú mať vo svojej firme dostatočne vzdelaných zamestnancov. Je len na nás či sa rozhodneme po strednej škole hneď uplatniť niekde v zamestnaní alebo pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Na vysokej škole sa tiež často krát ponúka študentom stáž, ktorá im umožňuje zamestnať sa hneď po ukončení štúdia. Taktiež na vysokej škole študenti môžu vyskúšať program Erasmus, ktorý im umožňuje niečo sa naučiť v cudzineckých krajinách a tiež získať šancu na získanie potencionálneho zamestnania v zahraničí.
Pokiaľ máte ponúkanú dobre hodnotenú prácu hneď po strednej škole je dobré ju vziať a vyskúšať na nejaké obdobie pretože vysokú školu je možné absolvovať v hocijakom veku, to znamená aj niekoľko rokov po ukončení strednej školy. Pokiaľ ale máte víziu vo svojej budúcnosti a chcete robiť niečo čo vás baví a chcete získať o tom nejaké ďalšie poznatky, skúste štúdium vysokej školy hneď po skončení strednej školy.