Facebook stratil federálny opravný prostriedok v súdnom spore o údaje o rozpoznaní tváre, čím sa spoločnosť postavila pred masívne náhrady škody v dôsledku svojich postupov pri ochrane osobných údajov.
V roku 2015 bol Facebook žalovaný na základe zákona Illinois o ochrane dát o biometrických informáciách, ktorý od spoločností vyžaduje, aby pred zhromažďovaním a ukladaním biometrických údajov vrátane skenovania tvárí zverejnili verejnú politiku a stanovali, ako sa budú dáta ukladať. Facebook použil túto technológiu vo svojej funkcií Návrhy značiek, ktorá určuje, či fotografia obsahuje priateľov používateľa.
Navrhovatelia podali žalobu a tvrdili, že FB nesplnil požiadavky zákona. Keď nižší súd potvrdil žalobu, gigant sa odvolal a tvrdil, že žalobcovia nepreukázali konkrétne zranenie a že nižší súd prekročil svoju právomoc potvrdením triedy.
V dnešnom rozhodnutí 3-0 odvolací súd so spoločnosťou nesúhlasili. „Dospeli sme k záveru, že vývoj šablóny tváre pomocou technológie na rozpoznávanie tváre bez súhlasu vedie k súkromným záležitostiam a konkrétnym záujmom jednotlivca,“ napísal sud vo svojom rozhodnutí a poslal ho späť dolnému súdu na ďalšie konanie.
Stávky sú potenciálne vysoké pre FB. Illinoisov zákon umožňuje platby vo výške 1 000 alebo 5 000 USD za porušenie, v závislosti od závažnosti porušenia. Ako uvádza správa od organizácie The New York Times, do tejto triedy by mohli patriť milióny používateľov sociálnej siete, čo znamená, že gigant by jedného dňa mohla byť prinútená zaplatiť miliardy dolárov ako náhradu škody, ak by sa nakoniec prípad stratil.
„Plánujeme požiadať o ďalšie preskúmanie rozhodnutia,“ uviedol vo vyhlásení hovorca giganta. „Vždy sme zverejnili naše používanie technológie rozpoznávania tváre a ľudia ju môžu kedykoľvek zapnúť alebo výpnuť.“ Organizácia bude podľa hovorcu požadovať ďalšie preskúmanie pred odvolacím súdom a mohla by prípad postúpiť na Najvyšší súd.