Úžasná egyptská kultúra rozkvitala, a to najmä vďaka rieke Níl. Úrodná rieka Níl umožnila starovekým obyvateľom vytvoriť poľnohospodársku spoločnosť. Toto im poskytlo čas na rozvoj celej civilizácie starovekého Egypta.
Egyptská kultúra dosiahla svoj vrchol počas Nového kráľovstva od 16. storočia pred Kristom do 11. storočia pred Kristom. Po tomto období zažila egyptská civilizácia obdobie pomalého úpadku.
Starí Egypťania dosiahli veľké úspechy v umení a architektúre. Obzvlášť známe sú početné pyramídy a veľké sochy, ktoré sa zachovali dodnes.
Tvar pyramídy je samozrejme veľmi dôležitý tvar pre staroegyptskú kultúru. Prešli neuveriteľným úsilím vybudovať početné hrobky pre svojich. Existuje však otázka, prečo je pyramídový tvar v tejto kultúre taký významný. Všeobecne sa predpokladá, že symbolizuje slnečné lúče.
Jednou z bežných otázok týkajúcich sa egyptskej kultúry je to, prečo starí Egypťania mumifikovali telá. Verili, že keď niekto zomrel, duša pokračovala. Mumifikovali telá, aby sa k telu mohla duša vrátiť.
Aj keď nevymysleli papier, ako sa často predpokladá, starí Egypťania vymysleli Papyrusa. Papyrus je skorý papierový materiál používaný na písanie. V skutočnosti slovo „papier“ je odvodené od slova „papyrus“. Vynález papiera sa pripisuje starej Číne.
Ženy starovekého Egypta, hoci neboli nepovažované za rovné mužov, mali v porovnaní s inými civilizáciami, veľa práv a slobôd. Napríklad mohli kupovať a predávať nehnuteľnosť, uzatvárať právne zmluvy, mali právo na rozvod a zvyčajne dostali rovnakú odmenu ako muži.
Starí Egypťania mali radi domáce zvieratá. Mnoho zvierat sa chovalo ako domáce zvieratá vrátane psov, paviánov a ibisov. Najobľúbenejšie domáce zvieratá však boli mačky. Egypťania mali veľmi blízky vzťah k svojim domácim miláčikom, dokonca v hrobkách bolo nájdených veľa mumifikovaných domácich miláčikov.
Zaujímavou skutočnosťou o staroegyptskej kultúre je skutočnosť, že muži aj ženy mali dostatok make-upu. Väčšina Egypťanov, bez ohľadu na ich stav, mala na sebe nejakú kozmetiku.