Na rozširovanie si vedomostí, učenie sa niečoho nového alebo utvrdzovanie si už nazbieraných informácií existuje v dnešnej dobe nespočítateľné množstvo spôsobov. Jedným z tých najrozšírenejších, ktorý je hneď, ak nie zarovno, s klasickými knihami a učebnicami, sú tie pomocou internetu. Či už sú to online kurzy, kvízy, videá alebo aplikácie, všetky sa tešia veľkej popularite.
To, že väčšina je dokonca úplne zadarmo a často krát lepšia ako nudný výklad učiteľa v škole, je zrejme tiež dôvodom prečo ich ľudia takmer všetkých vekových kategórií vyhľadávajú čoraz častejšie. Majoritu však predsa len tvoria študenti, pre ktorých je hlavnou a nenahraditeľnou výhodou časová flexibilita. Vďaka nej si môžu svoje štúdium rozložiť popri zamestnaní, respektíve brigáde.
A ako sa teda dá kvalitne vzdelávať prostredníctvom svojho počítača či mobilu? Prvou logickou možnosťou je voľne dostupný obsah, vysvetľovacie a návodné videá na rôznych platformách, ako je napríklad YouTube, náučné texty a špeciálne testy, ktorých nájdete na rôznych weboch tisíce. Toto sú však zväčša zdroje, ktoré používame všetci a to náhodne, podľa toho ktoré práve potrebujeme. Nie je to tak úplne „učenie sa obline“.
Existujú však aj ďalšie, iné, spôsoby, ktoré sú už zorganizovanejšie, pravidelnejšie a vážnejšie. Sú to spoločnosti ponúkajúce lekcie a hodiny z tých najrozmanitejších tém, pričom nie sú vynechané ani praktické zručnosti. Jedným z takýchto je Skillshare, kde si tempo postupu určujete sami a na konci vás čaká praktická skúška. Za takéto služby sa síce platí, ale poplatok je prijateľný a dostupnosť svetová.
Na koniec sú tu internetové školy. U nás síce ešte o nich veľa nevieme, no vo svete sa tešia veľkej obľube. Žiaci sa môžu nachádzať kdekoľvek, stačí ak majú WiFi a môžu mať spoločnú hodinu s triedou a lektorom v podobe videočetu. Riešia sa tým problémy s veľkými vzdialenosťami a cestovaním, vysokoškoláci tak napríklad získajú širší výber zameraní.
Takéto spôsoby výučby napredujú slušnou rýchlosťou a niekedy sa zdá, že budúcnosť vzdelávania je práve v rukách technológií. Už teraz sa pri otázkach „Odkiaľ získavate potrebné informácie na učenie?“, „Čo najčastejšie používate pri vzdelávaní sa?“ či „Na koho/čo sa obrátite v prípade, že niečomu nerozumiete?“ vyskytuje odpoveď „Internet“ čoraz častejšie.