Nádorové ochorenie na koreňoch hlúbovej zeleniny spôsobuje huba Plasmodiophora brasiceae. Ide o pomerne závažnú chorobu, aj keď samotné napadnuté rastliny úplne neznehodnotí. Problémom však je, že ak ju na svojej záhradke neodhalíme dostatočne skoro, môže nám zamoriť celú pestovateľskú plochu.
Nádorové ochorenie sa vyskytuje zásadne na koreňoch. Všimnúť si ho môžeme najme pri zbere hlúbovej zeleniny, teda kapusty, brokolice, karfiolu, kalerábu a kelu. Korene sú na niektorých miestach neprirodzene zhrubnuté. Tieto malé nádory môžu byť rôznej veľkosti a tvaru. Väčšinou sú však guľovité. Ak si nie ste istí, či ide o tento problém, prerežte korene, a ak budú vo vnútri belavo sfarbené, máte istotu. Môže sa stať, že si pri zebre nič nevšimnete. Ak túto zeleninu uskladníte, po veľmi krátkom čase začne odhnívať a nepríjemne zapáchať. Napadnuté rastliny sú celkovo slabšie, menšie a majú svetlejšiu farbu.
Niekedy sa môže stať, že choroba napadne aj korene kapustovitých rastlín, pestovaných na zelené hnojenie.Hovoríme napríklad o ozimnej repke, alebo horčici. Aby ste si boli istí, prerežte miesta, na ktorých sa objavujú nádorovité útvary. Ak sa v nich budú nachádzať malé húsenice, ide o inú chorobu, ktorú spôsobuje chrobák krytonos kapustový.
Hube, ktorá je pôvodcom nádorového ochorenia koreňov, sa najlepšie darí na kyslých pôdach. Ak teda zistíte, že máte na svojom záhone tento problém, je dôležité pôdu zasypať páleným vápnom, ktoré zapracujte aj do hĺbky. S vápnením pokračujte aj nesledujúce roky. Všetku napadnutú zeleninu treba okamžite odstrániť, a to najlepšie spálením. Dávajte si taktiež pozor, aby ste hlinu z daného políčka nerozniesli na iné časti záhrady na topánkach, či pracovnom náradí. Choroba sa totižto veľmi rýchlo šíri.
Najbližších päť rokov, pestujte na napadnutom záhone, zásadne iné, ako hlúbové, druhy zeleniny.Je dobré ak zvolíte také, ktoré obľubujú vyššie dávky vápnika, pretože ich budete môcť hnojiť hnojivom s vyšším obsahom tejto látky.