Pred touto skúškou má každý rešpekt, každý reaguje inakšie. Niekoho to absolutne netrápi, niekto to bude musieť len predýchať a prejsť na tých povestných 33%. Niekto sa týždeň pred tým dozvie, že píše nejakú maturitnú písomku a niekto sa na ňu už rok pripravuje. Koľko ľudí, toľko chutí. Ako si správne rozvrhnúť čas na prípravu? Ako nadobudnúť čo najvyšší počet bodov?
Dobré základy.
A tie sú podstatné v každej práci. No nie nadarmo sa základnej škole dáva prívlastok základná. Stredná škola len rozšíri, ozrejmi informácie a fakty, ktoré sa naučíme už ako žiaci. Už vtedy začína príprava. Naučiť sa učiť sa. Maturitná skúška naviac nie je stavaná na úplné detaily, ale na hlavné a oporné piliere učiva, ktoré študent počas rokov nadobudne. Stavia na základoch. Ani nie tak na faktoch, ako na porozumení, chápání syntéze učiva. Preto sa pre niektorých môže zdať aj maturita ľahšia ako taký monitor v 9. ročníku. Otázky v teste sú ako stavané na čitateľskej gramotnosti. Preto treba na tie otázky vyzrieť. Na to netreba len učenie, to chce aj čas.
Slovenský jazyk a literatúra.
Na niektoré otázky sa dá pripraviť, na niektoré sa treba spoliehať na vlastný bystrý um a silu intelektu. Na tú časť, kde sú potrebné holé informácie a prehľad, sa treba pripravovať pravidelne, už od 1. ročníka. Ideálne je zoceliť a koncentrovať informácie do jedného celku tak mesiac pred testom. Môže to byť formou testovania sa z predchádzajúcich rokov. Prečítať strohý prehľad literatúry. Čítať povinnú literatúru tiež nie je na škodu, ale aj na obohatenie všeobecného prehľadu. Kde sa v teste nachádzajú otázky na všeobecný prehľad a čitateľskú gramotnosť, tam treba zachovať chladnú hlavu,
Anglický / Cudzí jazyk.
Je ako rastlina, o ktorú sa treba neustále starať, ktorá môže rozkvitať, ale aj zvädnúť. Pravidelne čítať rôzne články, texty, knihy, publikácie. Pozerať filmy a seriály, počúvať hudbu. Komunikovať v danom jazyku, alebo vycestovať na výmenný pobyt. Toto je aktíva forma učenia sa, ktorú nikdy nedobehnú hodiny v škole, preto sa netreba spoliehať len na to. Treba sa usilovať a robiť pre to viac. Ak máte trému pred počúvaním, púšťajte si dostupné nahrávky z maturity z predchádzajúcich rokov. Vypíšte si všetku tvorbu slov z testov a robte si aj cvičenia na internete. Pozorne čítajte a premýšľajte nad tým, čo čítate.