Dodnes sa nám uchovali mnohé maľby, ktoré zobrazujú ľudí, ktorí pijú tento nápoj z veľkých dubových sudov. Víno sa nám spomína aj v Biblií. Dosť známy je príbeh o tom, ako menil Ježiš vodu na tento nezameniteľný nápoj.
Čo to vlastne je?
Je to alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába pri alkoholovom kvasení vylisovanej šťavy z hrozna. Slovo víno, rovnako ako názvy vína v mnohých ďalších jazykoch, pochádza z latinského názvu vína vinum.
Vyrába nasledovne:
Po náročných prácach na viniciach v mesiacoch september a október (toto závisí od polohy danej vinice,odrody viniča a samozrejme počasia, ktoré bolo v priebehu roka) nastáva čas zberu úrody. Hrozno sa umyje a putuje do stroja, ktorý ho odzrní. Strapiny sa oddelia od bobulí, a zároveň sa hrozno pomelie. Šťava sa zasíri, aby v tom nevznikli v baktérie a nechá sa prekvasiť 12 až 24 hodín. Pri červených vínach sa môže tento proces predĺžiť až na niekoľko dní. Následne prejdeme k lisovaniu, kedy sa pomocou tlaku vylisujú pevné časti od kvapaliny. Musíme zistiť obsah cukru. Ten sa meria pomocou muštometru. Pred naliatím muštu do suda ho musíme vysterilizovať, a následne zasíriť oxidom siričitým. Nádoby sa napĺňajú iby do troch štvrtín svojho objemu, pretože pri kvasení sa objem kvapaliny zvyšuje. Práve v tejto fáze sa cukor mení na alkohol a oxid uhličitý. Obdobie, kedy mušt búrlivo kvasí je obdobie burčiaku.
Ak toto obdobie skončí, potom sudy ešte zasírime, aby chránil mušt od baktérií. Môže sa stať, že víno bude obsahovať priveľa kyselín, hlavne jablčnej, ktorá veľmi zdrsní chuť. V tomto prípade treba použiť baktérie, ktorú kyselinu jablčnú premenia na hladšiu. Následne sa víno stáča do inej nádoby. Prejdeme k filtrácií. Tú vykonáme po usadení zrazeniny. V tomto bode sa zlepšuje chuť, aróma a charakter odrody. Potrebujeme ešte skontrolovať a upraviť pomer oxidu uhličitého, vykonať skúšku bielkovín a samotného vína. Potom ho už môžeme fľašovať.