Gladioly pestujeme z hľúz. Ich správne uskladnenie a ošetrenie, sú základnými krokmi k úspešnému pestovaniu. Ak si zakúpime sadbu môžeme hľuzy zasadiť v celku, alebo ich pred tým ešte rozdeliť. Robíme to tak, že ich ostrým nožíkom prerežeme na viacero častí, pričom na každej z nich musí ostať naklíčený púčik a kúsok koreňového systému. Záleží to samozrejme aj od toho, v akom stave ich kúpime. Je dosť možné, že budú príliš malé na takéto delenie. Vtedy ich radšej zasaďte v celku a takéto rozmnožovanie si nechajte na nasledujúci rok.
Základom je teplo
Aby začali rastliny rásť potrebujeme ich umiestniť do poriadne vyhriatej zeminy. Nevysádzame ich skôr ako začiatkom mája, pretože prízemné mrazy by ich mohli vážne poškodiť. Pre urýchlenie celého procesu prikryte miesto, kde ich budete umiestňovať, na pár dní čiernou netkanou fóliou. Tým zabezpečíte, že sa pôda dostatočne nahreje.
Zeminu si môžete pripraviť už na jeseň, ak to však nestihnete, prihnojte ju aspoň týždeň pred vysadením hľúz. Tieto rastliny totiž neznášajú priame hnojenie. Najlepšie sú hnojivá s vysokým obsahom fosforu a draslíka.
Správne prezimovanie
Ak sme všetky kroky urobili správne, z krásnych gladiol sa môžeme tešiť celé leto. Aby sme ich však mohli pestovať aj budúci rok, musíme sa dobre postarať o hľuzy. Keď odkvitnú kvety, rastliny necháme ešte v zemi. Približne na konci septembra začne odkvitať aj vňať z listami. Vtedy ju skrátime na približne desať centimetrov a hľuzy opatrne vyberieme zo zeme. Necháme ich preschnúť a očistíme od zeminy. Dostatočne suché sú vtedy, keď môžeme suchú vňať oddeliť bez nadmernej sily. Následne ich uložíme do bedničiek tak, aby neboli na sebe príliš natlačené. Ideálna teplota miestnosti, kde ich budeme skladovať je okolo desiatich stupňov. Môže to byť nevykurovaná chodba, alebo dobre vetraná pivnica. Ak by sme ich umiestnili na miesto s nedostatočným prúdením vzduchu, pravdepodobne by nám zhnili.
Na jar odstránime poškodené a odumreté časti. Ak sú hľuzy dostatočne veľké a rozvetvené môžeme ich rozdeliť spôsobom, aký sme opísali vyššie. Základom je, aby ste ich nikdy nesadili na to isté miesto.