Priemerne 37 detí ročne zahynie pri vysokých letných teplotách zabudnuté v aute. Tento rok ich bolo 35 a to je ešte len august. V USA preto vyšiel nový zákon. Ten však nehovorí o tom, ako by mali upozornenia v autách fungovať. Dr. Aditya Belwadi spravil štúdiu, pri ktorej skúšal technológie dostupné v roku 2011. Jeho tým vyskúšal 18 produktov, od náramkov až po GPS trackery. „Použili sme niekoľko variácii modelov a technológií ako aj variácií ako upozorňujú užívateľa,“ hovorí Belwadi. „V podstate sme mali deti od 1 do 4 rokov, ktoré jazdili s rodičmi dookola.“ Tým sa snažil zistiť nakoľko sú tieto produkty použiteľné v reálnych situáciách. Štúdia dopadla tak, že tieto technológie nie sú použiteľné v reálnom svete, či už kvôli výdrži batérie alebo opotrebovaniu.
lSituácia po pár rokoch
Dnes však máme iné možností. Zapojili sa aj automobilky a výrobcovia sedačiek. Skupina General Motors vypustila systém Rear Seat Reminder už na jar minulého roku. Upozornenie sa aktivuje keď použijete zadné dvere do 10 minút odkedy je vozidlo naštartované. Akonáhle vypnete motor, auto vás upozorní piatimi pípnutiami, ktoré sú odlišné od bežných pípnutí na aké sme v novších autách zvyknutí. Toto leto prišiel Nissan so svojou vlastnou verziou Rear Door Alert. Funguje na tom istom princípe ako Rear Seat Reminder, s tým rozdielom, že na majiteľa zatrúbi, pokiaľ neotvorí zadné dvere. Populárna aplikácia Waze má taktiež možnosť nastavenia upozornenia keď sa dostanete do cieľa. Výrobcovia autosedačiek prišli s nápadom zabudovať senzory do pásov, ktoré by vodiča upozornili, že je dieťa v sedačke. Dr. Aditya Belwadi však hovorí, že bude trvať aspoň 10 rokov kým tieto technológie budú v každom aute.
Aký spôsob je ten najlepší? Nech na vás auto trúbi? Blikajú mu svetlá? Alebo nech zapne klimatizáciu ak na dieťa zabudnete? Najlepšie asi bude myslieť na svoje deti a ich bezpečnosť viac ako na menej podstatné záležitosti.