O akútnom ochorení vieme, že je často liečiteľné a netrvá dlhodobo. Je nutné ho liečiť ihneď a niekedy býva dosť agresívne – napríklad akútny zápal priedušiek. Pri chronickom ochorení ide o dlhodobú záležitosť, ktorá býva často nepríjemná. človek je vtedy veľmi oslabený a musí sa podrobiť dlhodobej liečbe. Sú aj operatívne metódy liečby, napríklad posledným postupom pri liečbe chronického zápalu mandlí môže byť ich odstránenie.
Okrem bežných chronických chorôb, ktoré sa od tých ostatných odlišujú tým, že sa dajú vyliečiť, poznáme ešte horšie ochorenia – neliečiteľné. Niektoré sa zázrakom vyliečia, iné ostávajú n a človeku prilepené celý život, až kým organizmus pod jej vplyvom nezlyhá. Hovorí sa o civilizačných chronických ochoreniach, ktoré postihujú v dnešnej dobe viac a viac ľudí.
Cukrovka alebo diabetes je choroba, ktorú si človek z veľkého percenta spôsobuje sám. Celosvetový sortiment je vo väčšine krajinách veľmi široký – dostupných potravín pre jednotlivca je neúrekom. Keď raz človek spadne do novej mánie prejedania sa, vzniká z nej závislosť. Závislosť môže spôsobovať hlavne cukor, ktorý sa nachádza v drvivej väčšine potravín označených za veľmi obľúbené. Diabetes prichádza pomaly, ale akonáhle príde, nie je cesty späť. Ochorenie je samozrejme na celý život, dokonca sú dva typy diabetu, kedy je nutné pichať si inzulín a neustále kontrolovať cukor v krvi. Smutné je, že spomínaná choroba je dedičná.
Okrem cukrovky patrí medzi najhoršie ochorenie rakovina. Tá sa taktiež v človeku vytvorí až po nejakom čase. Spôsobuje ju mnoho rizikových faktorov, medzi ktoré paria napríklad výfukové plyny z verejnej dopravy i automobilov, z priemyslu, ďalej fajčenie a zlý životný štýl. Rakovina vzniká tak, že sa v bunke zmení ich funkcia a začnú sa nekontrolovateľne deliť, až vytvoria napríklad malý melanóm. Vtedy je už nutné ihneď zakročiť – čím skôr sa rakovina lieči, tým je pravdepodobnejšie vyliečenie. V mnohých prípadoch je však rakovina dlhodobým trápením pri chemoterapiách, ktoré bohužiaľ často končia smrťou.