Na bežkách si síce nezlomíte nohu ani nevykrútite krk, môžete sa však podchladiť, dostať zápal pľúc, skolabovať v dôsledku nízkej hladiny cukru, alebo sa dehydrovať.
Najprv je potrebné pochopiť, ako naše telo funguje v chladnom prostredí. V prvom rade míňa omnoho viac energia na zahriatie, a to aj v tom prípade, že sa pohybujeme. Problémom je aj to, že stačí krátka prestávka a organizmus chladne tak rýchlo, ako sa zahrial. Preto nikdy netreba podceňovať kvalitné oblečenie. Základom je TERMO bielizeň a vrchné časti z priedušného, ale zároveň nepremokavého materiálu, ktorý nás ochráni zároveň i pred vetrom. Ak pocítite nadmerné teplo a potenie, nikdy nezačnite odhadzovať vrstvy oblečenia. radšej nachvíľku zastavte a pokračujte až vtedy, keď sa trošku schladíte. Nikdy si nesadajte priamo do snehu, alebo na mokrý podklad. V silnom mraze, sa totiž môžete podchladiť aj v priebehu pár minút. Navyše vám začnú rýchlo chladnúť svaly. Ak sa následne postavíte a budete chcieť pokračovať v jazde, môžete si ich natiahnuť, a v tom lepšom prípade vás budú nohy až do konca vašej cesty neskutočne bolieť.
V dôsledku toho, že naše telo míňa energiu hlavne na zahriatie, vám jej ostane menej. Hypoglykemický šok sa teda môže objaviť aj vtedy, keď ste úplne zdraví. Preto majte vždy po ruke niečo sladké. Ideálny je napríklad poriadne osladený čaj, hroznový cukor, alebo iné sladkosti, ktoré dokážete zjesť čo najrýchlejšie. V tomto prípade musíte zabudnúť na počítanie kalórií a siahnuť po rafinovanom, bielom cukre, ktorý vám pomôže najrýchlejšie.
To, že je vonku zima, neznamená že vaše telo nestráca tekutiny. takže pitný režim, je aj na bežkách dôležitý rovnako, ako v letných horúčavách. Vodu, alebo spomínaný čaj majte preto vždy po ruke a nezabudnite piť aj vtedy, keď nepociťujete smäd. Ako sme už spomenuli na začiatku, aj v chladnom prostredí sa pri pohybe nadmerne potíme. No a takto sa naše telo zbavuje tekutín veľmi rýchlo.