Náš organizmus pre správne fungovanie potrebuje nažívať v symbióze s veľkým množstvom baktérií, ktoré sa nachádzajú v črevnej mikroflóre. U každého je jej zloženie jedinečné a s inou aktivitou. Z fyziologického hľadiska zloženie črevnej mikroflóry zabezpečuje jej rovnováhu. K porušeniu tejto rovnováhy dochádza na základe rôznych okolnosti:
- porucha metabolizmu
- infekčné a neinfekčné ochorenia
- opakované stresové situácie
- diétna chyba
- častá antibiotická liečba
V zdravom organizme baktérie prítomné v tráviacom trakte tvoria neustále sa meniace spoločenstvo. Tu majú rozhodujúci vplyv tzv. dobré baktérie, medzi ktoré môžeme zaradiť hlavne baktérie mliečneho kvasenia. Toto pomenovanie dostali podľa ich schopnosti premeniť laktózu a mnohé ďalšie cukry na kyselinu mliečnu a rôzne organické zlúčeniny. Produkciou kyseliny mliečnej sa znižuje pH prostredia a tým sa dostáva do kyslej oblasti, čo spôsobuje ničenie patogénnych a hnilobných baktérií. Okrem toho mliečne baktérie produkujú vitamín K, čím dochádza k obmedzeniu premeny žlčových kyselín na fekálne. Dôležité je aj to že vytvárajú bakteriocíny – peptídy či proteíny s antibiotickými vlastnosťami. A teda priamo chránia črevnú sliznicu.
Ako ich dostaneme do nášho tela?
Jedna z možnosti je zájsť do lekárne a zakúpiť si ich tam v rôznej forme. Užívajú sa podľa postupu, ktorý je uvedený v priloženom letáku.
Ďalším prirodzenejším zdrojom môže byť konzumácia potravín, ktoré ich obsahujú. Tieto nám poskytujú okrem prospešných baktérií aj pre telo potrebnú výživu. Ak chcete využívať tieto benefity zaraďte do svojho jedálnička kefír, acidofilné mlieko, kyslú kapustu, jogurt, zrejúci syr, bryndzu, kombuchu, Natto, jablčný ocot, kvasené uhorky, Tempeh, Miso.
Dôležité je myslieť aj na prebiotiká, čo je vlastne pre ne potrava a stimulant k ich množeniu.
Takže nezabudnite na probiotiká a tie sa Vám určite za to odvďačia.