Zvýšený počet pracovných miest prekonal očakávania, ktoré podľa prieskumov ekonómov tvrdili,
že pribudne okolo 188 000 pracovných miest a takisto že miera nezamestnanosti zostane na úrovni 3,9%. Analytici zasa predpovedajú, že údaje o raste počtu pracovných miest podnietia reakciu centrálnej banky smerom k zvýšeniu úrokovej sadzby. Nezamestnanosť v USA je najnižšia od roku 2 000, t.j. za posledných 18 rokov a koncom tohto roka splní predpoveď Fedu a to o 3,8%. V súkromnom sektore zároveň vzrástla priemerná hodinová mzda pracovníkov medziročne o 2,7%, kým v apríli bola 2,6%.
Pozitívne správy
Príspevkom na Twitteri americký prezident Donald Trump priniesol informáciu o silných pracovných pozíciách a zároveň uviedol, že sa teší, keď si pozrie aj údaje v číslach.
Toto rozhodnutie prezidenta Trumpa, keď upozornil na správu o pracovných miestach, ešte viac vyzdvihlo pozitívne čísla aj zdravé ekonomické ukazovatele. Všetky odvetvia americkej ekonomiky, ktoré patria k ťahúňom, v poslednom období zaznamenali nárast pracovných pozícií. Výrobný sektor rozšíril pracovné miesta o 18 000 okrem 25 000 miest, ktoré vznikli v apríli a v stavebníctve to bolo ďalších 25 000 miest v mesiaci máj, oproti aprílu to je nárast o 4 000 miest. Ekonomika podnietila vznik o 15 000 pracovných miest viac, ako sa predpokladalo, ukázali to revidované údaje za mesiac marec a apríl. Ekonómovia však tvrdili, že za pomalší rast zamestnanosti v týchto dvoch mesiacoch je zodpovedné zlé počasie. Od roku 2001 sa na najnižšej úrovni pohybuje dokonca aj najširšia miera nezamestnanosti, vrátane ľudí, ktorí pracujú na čiastočný pracovný úväzok.
Rizikové faktory
Donald Trump poukazoval na vysoký rast ekonomiky USA v predošlých štvrťrokoch a prezentoval ho ako dôkaz úspešnej ekonomiky pod jeho vedením. Tá je založená na deregulácii, úpravách obchodných dohôd a daňovej reforme, no niektorí ekonómovia však tvrdia, súčasný trend podpory ekonomiky nebude dlho trvať. Ekonomická aktivita USA je v súčasnosti umelo podporovaná a to sa môže neskôr vypomstiť, tvrdia ekonómovia. Zároveň je faktom, že investori sa odklonili od rizikových investícií kvôli zvyšovaniu globálneho obchodného napätia, nepriaznivým výsledkom hospodárenia a tiež kvôli kríze v Turecku a ako predpovedajú ekonómovia, v roku 2020 očakávajú rast ekonomiky slabší ako 1%.