Uhorku skoro každý z nás považuje za zeleninu. V skutočnosti patrí medzi ovocie. Pôvodom je z Indie a v súčastnosti sa po celom svete pestujú stovky jej odrôd. Uhorky majú množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Obsahujú kvantum vody a preto sú vhodné pri redukčných diétach. Okrem toho sa v uhorke nachádzajú aj tuky, sacharidy, vláknina, fosfor, vápnik, betakarotén, množstvo vitamínov…je to skrátka studnica zdravia.
Najzdravšími časťami uhoriek sú šupka a semienká. Tie sú zdrojom betakaroténu, minerálov a vápnika. Majú antioxidačné, protizápalové a protinádorové účinky. Toto ovocie ja silne zásadité a tým pádom predídete zakyseleniu organizmu.
Uhorky pomáhajú našim kĺbom, väzivám a pokožke. Sú skvelým bojovníkom proti množeniu nádorových buniek, miernia reumu, pôsobia proti opuchom, pomáhajú pri zápche. Ich pravidelnou konzumáciou predídete mnohým zdravotným problémom.
Proti suchej pleti môžete bojovať uhorkovou šťavou s pár kvapkami olivového oleja. Do tejto zmesi namočte vatový tampónik a prikladajte si ho k pokožke. Pleť sa krásne vyživí a napne vďaka liftingovým účinkom uhorky.
Proti starnutiu vám pomôže maska z nastrúhaných uhoriek zmiešaných s bielym jogurtom. Masku nechajte pôsobiť 15 minúť a následne ju opláchnite vodou.
Na denné čistenie pleti si môžete doma vyrobiť pleťovú vodu z odšťavených uhoriek, do ktorých pridáte trochu vody na zriedenie.
Na hĺbkové odstránenie nečistôt z pleti môžete využiť peeling z uhoriek. Do nastrúhanej uhorky pridáte bylinky ako rozmarín, bazalku, či levanduľu. Ak nemáte po ruke bylinky, nahradiť ich môžete aj kávovú usadeninu. Následne pleť čistíte ako pri bežných peelingových prípravkoch.
Aby vaša tvár vyzerala čerstvo, zmiešajte lyžičku šťavy z uhorky so sladkou smotanou a dvoma bielkami. Túto zmes nechajte na tvári pôsobiť 20 minút-
Aj čistá uhorka pomôže vašej pleti. Môžete si priložiť na tvár kolieska uhorky, alebo uhorku nastrúhať, odstrániť z nej prebytočnú vodu a naniesť na tvár.